• Gold Movie Awards Twitter icon
  • Gold Movie Awards Faceboo Icon
  • Gold Movie Awards Instagram icon

©  2016 by The Old Film Farm LTD

"Gold Movie Awards" is a brand property of The Old Film Farm LTD

Any unauthorized use is forbidden.

2019 Gold Movie Awards® Nominees 

GMA 2019 OVERALL

 

BEST OF THE YEAR

 

My Name Is Sara by Steven Oritt 

Murderous Trance by Arto Halonen 

A Million Eyes by Richard Raymond 

Seven Seas by Martin-Philippe Tremblay 

Anna by Dekel Berenson 

Bozkir Look At The Birds by Mehmet Tanrisever 

Before The Dawn by Jay Holben 

Talk by Boulanger Romuald
On Air by Bastiaan Rook 

Between Pain And Amen by Toma Enache 

MAIN CATEGORY

 

BEST OF THE YEAR 2019

 

BEST FEATURE FILM

“Schemers” by David McLean
“I Wrote This For You” by Jason Zavaleta

“Before The Dawn” by Jay Holben
“My Name Is Sara” by Steven Oritt
“Ray Meets Helen” by Alan Rudolph

“Murderous Trance” by Arto Halonen

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“Load Wedding” by Nabeel Qureshi
“Home Away” by Oliver Yan
“Bozkir Look At The Birds” by Mehmet Tanrisever

“Between Pain And Amen” by Toma Enache

“Legend Of The Demon Cat” by Arthu Balder

“Mosh” by Juan Antonio Bisonó

 

BEST SHORT

“On Air” by Bastiaan Rook
“Sonntag” by Mariano Cabaco
“Talk” by Boulanger Romuald
“A Modern Magician” by Mark Heller

“A Million Eyes” by Richard Raymond

“The Sea” by Cameron Richards

BEST FEATURETTE

“Deny” by Alioune Binaté

“31st Of Decembers” by James Grimley

“Thicker Than Water” by Rachel Bass

“The Float” by Finn Callan

“Icarus Rising” by Sara Hermann

“Clay” by Leonard Rääf

 

BEST DOCUMENTARY

“The Condor & The Eagle” by Sophie Guerra & Clement Guerra
“Campesino” by Mia Tate
“Aaron Durogati - Playing With The Invisible” by Matteo Vettorel & Damiano Levati

“Buried Seeds” by Andrei Severny
“Syria's Tent Cities” by Mira Hamour
“Indigenous: Fight For Survival” by Gary Rottger

 

BEST VIDEOCLIP

“Eva Simons - Avalon” by Anton Van Der Linden
“The Veronica's//Think Of Me” by Benn Jae
“Mountain” by Gabriel Thomas Ayache
“Aaron Smith - Better Than You Loved” Me by Ross Syner

“Feeling Exactly” by Grajper

“Lee Dewyze” by Stefano Bertelli

 

BEST EXPERIMENTAL

“Virtual Memory” by Julie Goldstein
“Dear Enemy - The Journey Of Bashir” by Arne Totz
“The Avant-Gardener” by l. Katt, H. Matarazzo, J. Kipp & C. Byrd

“Behind The Door” by Marek Káčer
“New York Rhapsody” by Salvatore D'alia
“Void” by Lorenzo Gonnelli

BEST FEATURE FILM NO BUDGET

“Love Possibly” by Michael Boccalini & Che Grant
“Humans Of Someone” by Sumesh Lal
“Hypnosis” by Grégoire Vaillant & Charles-Edouard Dangelser

“Lift” by Alexander Kaminer
“#Stealth” by Inga Vosk
“Under The Crystal Dome” by Cristian Parras

 

BEST SERIES

“Abracadavers” by Morgan Ermter
“Oh My God!” by Ezgi Gundogdu
“Complacency” by Mark Riddle & Ximena Rios
“Blackbetty” by Marco North
“Location Scouts” by Christiaan Van Vuuren & Connor Van Vuuren

“Strings Attached” by Peri Segel

 

BEST ANIMATION

“Anacronte” by Raúl Koler
“Tacit Blue” by Wenkai Duan
“Leopold, King Of The Belgians” by Cédric Vandresse

“Twelve Minutes Of Rain” by Fabio Teriaca

 

 

 

THE LAUREL

THE TROPHY

THE PRESS RELEASE

There are multiple GMA Laurels you can achieve. Please see the link HERE for all the Official GMA laurels. Submissions to the monthly edition can not use the annual laurel. This is unfortunately not allowed and will be closely monitored.

Only the "best of the month" and the annual winners will receive our signature statue.The GMA's statue is a property of The Gold Movie Awards® and can not be sold, gifted or re-distributed to anyone not officially awarded it by the GMA's

HERE you can download the official press release that can help you to submit your personal press release to the local media.